Dudak Damak Yarıkları Ünitesi - Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü
Dudak Damak Yarıkları Ünitesi

Bu ünitemizde hamilelik döneminden itibaren dudak damak yarığına sahip çocuğu olan ailelere danışmanlık hizmeti sağlamaktadır. Damak +/- dudak yarığı olan çocukların dil gelişimlerindeki gecikme ya da bozuklukların ortaya çıkmaması için önleyici çalışmalar yapılmakta; her yaştan bireye konuşmayla ilişkili bir bozukluk varsa değerlendirme ve terapi hizmeti sunulmaktadır.

Damak +/- dudak yarıklarında konuşma için gerekli yapılardaki (dudak, sert damak, yumuşak damak, dişler, burun gibi) bozulmalar artikülasyon için gerekli hareketlerin yapılamamasına neden olabilir.  Ayrıca dudak damak yarıklı bireylerde rezonans (hipernazalite, hiponazalite, nazal emisyon vb.) bozuklukları da gözlenebilmektedir. Ünitemizde bu problemlere yönelik konuşma terapisi hizmeti verilmektedir. Rezonans bozukluklarında; konuşma için gerekli olan akustik enerjinin ağızdan çıkması gereken seslerde buruna kaçarak ya da burundan çıkması gereken seslerde ağızdan çıkarak konuşmanın rezonansının bozulmasıdır.

Dudak damak yarıklarındaki konuşma terapisinin başarısı plastik cerrah, kulak burun boğaz uzmanı, ortodontist, odyolog, psikolog ve dil- konuşma terapistinden oluşan multidisipliner bir ekip çalışmasına bağlıdır.