Ses Bozuklukları Ünitesi - Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü
Ses Bozuklukları Ünitesi

Ses nedir ve nasıl üretilir?

Ses yaşanılan çevrede canlıların işitme organları tarafından algılanan ve titreşimler sonucu oluşan bir enerji türüdür. İnsanlarda ses üretimi ise; akciğerlerimizden gelen havanın ses tellerimizi titreştirmesi sonucu oluşur.

Ses bozukluğu nedir?

Sesin kalite, perde ve şiddet gibi özelliklerinin bireyin yaşına, cinsiyetine, kültürel geçmişine ya da yaşadığı coğrafyaya uygun olmaması ve farklılıklar göstermesi durumudur.

 Ses  bozukluğuna sebep olabilecek problemler:

Ses tellerinde oluşabilecek nodül, polip ve ödemler, gırtlak travmaları, yaşa bağlı kas zayıflıkları, Parkinson ve Multiple Skleroz (MS) gibi nörolojik durumlar, sinir paralizileri, anksiyete, depresyon ve kronik stres gibi pek çok etken ses bozukluklarına sebep olmaktadır.

Ses bozukluğunun belirtileri nelerdir?

Sesin pürüzlü, nefesli ve gergin olması, sesin perde, şiddet ve rezonansında görülen değişiklikler, sesin hiç çıkmaması ya da  az çıkması, boğukluk, ıslak ses, konuşma esnasında aşırı çaba harcama, uzamış konuşmalarda yorgunluk hissi, ses kalitesinde gün içinde veya konuşma esnasında yaşanan ani değişimler gibi pek çok belirti gözlenebilmektedir.

Ses bozukluklarında değerlendirme ve tedavi:

Değerlendirme ve tedaviler dil ve konuşma terapistleri tarafından yapılmaktadır. Kapsamlı değerlendirme yapıldıktan sonra kişiye özgü ve mevcut probleme en uygun ses terapi tekniği seçilir ve terapi programına başlanır.